Standard FIFE

O rasie » Standard FIFE

Standard rasy  Fife - rasa singapurska została wstępnie uznana od 01.01.2013 roku i ma dwa lata na pełen uznanie w tej federacji .
 
Singapura powinna mieć małe lub średnie ciało, cechą charakterystyczną dla rasy są duże oczy z niesamowitą ekspresją oraz duże uszy , futro powinno przylegać do ciała o strukturze jedwabiu .
 
Jedynym kolorem uznawanym w Fife jest  seal sepia ticked, rozwój koloru i ticked  trwa wolno może trwać nawet 2/ 3 lata . Całe futro powinno być naznaczone pręgami (ticking) z czterema, lub więcej zmieniającymi się na przemian pasmami jasnych i ciemnych kolorów. Przynajmniej dwa pasma ciemnego, z koniuszkiem o takim kolorze, a przy skórze najjaśniejsze pasmo. Zewnętrzna cześć futra ma mniej wyraźny ticking. Najbardziej intensywny ticking znajduje się na wyższej części grzbietu. Jest to ciemna,
tickingowana linia kręgosłupa. Przestrzenie między uszami mogą by ciemne, ale muszą być tickingowane, spód kota  musi byc jasny  bez tickingu, jaśniejsza powinna być także klatka piersiowa oraz jaśniejsze powinny być także  wewnętrzne boki nóg .
Dorosły kot musi mieć pręgi na wewnętrznych przednich łapach i na tylnich kolanach- pregi nie powinny sie łączyć ,jakiekolwiek smugi, pręgi na zewnętrznej stronie przednich łap są niedozwolone.U młodych kotów te pręgi mogą rozwijać się wolniej. Prawidłowe ubarwienia sierści i naznaczenia na twarzy kota powinny podkreślać oczy kota i kontrastować z podstawowym kolorem futra. Preferowane są zakręcone linie (takie jak u pumy), biegnące od wewnętrznych rogów oczu do policzków. Jedynym wzorem
dozwolonym na czole Singapura jest znak "M" , nos powinnien być w kolorze ciemnego łososia , poduszki łap powinny mieć kolor różowo brązowy .
 
 
Głowa  powinna być zaokrąglona w dwóch kierunkach, nie wypukła, ani nie płaska; odpowiednio zaokrąglona przy zewnętrznej stronie oka; powinna być zachowana proporcja pomiędzy czaszką, a resztą ciała, pysk powinnien być raczej krótki szeroki , profil i czoło powinnen byc zaokrąglony z delikatnym wcięciem poniżej linni oczu. Nos krótki , pysk szeroki tępy - czubek nosa i broda powinny iść w linni prostej .
Broda  jest dobrze rozwinięta, zaokrąglona, nie ma zauważalnych oznak cofania się,jest szeroka i średnio krótka,  Koty mają również dobrze zaznaczoną, lecz nieprzesadnie, przerwę miedzy wąsami.
 
Uszy mają być   duże, postawione na baczność zaokrąglone na końcach  szeroko rozwarte u podstawy o głębokiej muszli usznej - co powoduje, iż wydają się ogromne. Wąska i płytka podstawa ucha jest niepożądana.
 
Oczy raczej dominujące ale nie wybałuszone, ani niecofnięte o owalnym kształcie osadzone lekko na skos .Oczy są zaakcentowane ciemną skórą powieki i otoczone jasną powierzchnią. Szczególnie wyróżniają się dzięki ubarwieniu sierści na mordce. Są szeroko rozstawione; nie mniej niż szerokość jednego oka. Dozwolony odcień tęczówki odcienie zieleni i brązu - preferowane wysycone kolory .
 
Szyja Krótka i mocno umięśniona .
Tułów Od średniego do małego. Ani za masywny, ani bardzo szczupły. Ciało, nogi i podłoga powinny ukształtować kwadrat - patrząc od łopatek do podstawy ogona. Klatka piersiowa lekko zaokrąglona zwłaszcza u kocurów. Ogon grubszy od nasady  zwężający ku końcowi  zakończony zaokrąglona końcówką, powinien sięgać do barku .
 
Wszystkie koty tej rasy powinny być żywo zainteresowane otoczeniem, a ponadto towarzyskie, łagodne, uległe, fizycznie sprawne, o doskonałym zdrowiu.